B.Tech Syllabus Guru Gobind Singh University:

Category: Syllabus 11 0

B.Tech Syllabus Guru Gobind Singh University:

First Year Semester Examination:
(a) Theory Papers:
-Applied Mathematics I
-Applied Physics I
-Applied Chemistry I
-Manufacturing Process
-Introduction to Computers & AutoCad
-Communication Skills
-Impact of Science & Technology on Society

(b) Practicals/Viva Voce:
-Applied Physics Lab I
-Applied Chemistry Lab I
-Introduction to Auto CAD, office Automation & Web Design
-Workshop Practice
-Engineering Graphics Lab

Here is a Detailed and In Depth Coverage of the B.Tech Syllabus (applicable to all Branches)

Paper: Applied Mathematics – I

UNIT I:
COMPLEX NUMBERS AND INFINITE SERIES:
De Moivre’s theorem and roots of complex numbers. Euler’s theorem, Logarithmic Functions, Circular, Hyperbolic Functions and their Inverses.

Convergence and Divergence of Infinite series, Comparison test d’Alembert’s ratio test. Higher ratio test, Cauchy’s root test. Alternating series, Lebnitz test, Absolute and conditioinal convergence.

UNIT II:
CALCULUS OF ONE VARIABLE:
Successive differentiation. Leibnitz theorem (without proof) McLaurin’s and Taylor’s expansion of functions, errors and approximation.

Asymptotes of Cartesian curves.

Curveture of curves in Cartesian, parametric and polar coordinates, Tracing of curves in Cartesian, parametric and polar coordinates (like conics, astroid, hypocycloid, Folium of Descartes, Cycloid, Circle, Cardiode, Lemniscate of Bernoulli, equiangular spiral).

Reduction Formulae for evaluating, Finding area under the curves, Length of the curves, volume and surface of solids of revolution.

UNIT III:
LINEAR ALGEBRA – MATERICES:
Rank of matrix, Linear transformations, Hermitian and skeew – Hermitian forms, Inverse of matrix by elementary operations. Consistency of linear simultaneous equations, Diagonalisation of a matrix, Eigen values and eigen vectors. Caley – Hamilton theorem (without proof).

UNIT IV:
ORDINARY DIFFERENTIAL EQUATIONS:
First order differential equations – exact and reducible to exact form. Linear differential equations of higher order with constant coefficients. Solution of simultaneous differential equations. Variation of parameters, Solution of homogeneous differential equations – Canchy and Legendre forms.

Paper Applied Physics I:

UNIT I:
Interference of Light:
Interference due to division of wavefront and division of amplitude, Young’s double slit expt., Interference, Principle of Superposition, Theory of Biprism, Interference from parallel thin films, wedge shaped films, Newton rings, Michelson interferometer.

Diffraction: Fresnel Diffraction, Diffraction at a straight edge, Fraunhoffer diffraction due to N slits, Diffraction grating, absent spectra, dispersive power of Grating, resolving power of prism and grating.

UNIT II:
Polarization:
Introduction, production of plane polarized light by different methods, Brewster and Malus Laws. Double refraction, Quarter & half wave plate, Nicol prism, specific rotation, Laurent’s half shade polarimeter.

Optical Instruments : Ramdson & Huygen Eye pieces, Electron microscope.

UNIT III:
Laser:
Introduction, temporal and spatial coherence, principle of Laser, stimulated and spontaneous emission, Einstein’s Coefficients, He-Ne Laser, Ruby Laser, Application of Lasers.

Fibre Optics: Introduction, numerical aperture, step index and graded index fibres, attenuation & dispersion mechanism in optical fibers (Qualitative only), application of optical fibres, optical communication (block diagram only)

UNIT IV:
Mechanics:
Central and non-central forces, Inverse square force, SHM, Damped, undamped and forced Oscillations.

Special theory of Relativity: Frame of reference, Michelson-Morley experiment, basic postulates of special relativity, Lorentz transformations (space – time coordinates & velocity only), mass energy relation.

Paper: Applied Chemistry I:

UNIT I:
Water:
Specifications for water, analysis of water – alkalinity, hardness and its determination (EDTA method only). Water for domestic use, Water softening processes – Lime – Soda process, Ion exchange method, boiler feed water, boiler problems-scale, sludge, priming and foaming, caustic embitterment and corrosion, their causes and prevention, removal of silica, removal of dissolved gases, carbonate and phosphate conditioning, colloidal conditioning, calgon treatment, Numerical problems on alkalinity, hardness, Lime-Soda process and Ion exchange method, EDTA method.

UNIT II:
Fuels:
Classification, combustion and chemical principles involved in it, calorific value: gross and net calorific values and their determination by bomb calorimeter and Boy’s gas calorimeter.

Solid Fuels: Proximate and ultimate analysis of coal and their importance, High and low temperature carbonisation, Coke: Its manufacture by Otto Hoffman oven.

Liquid Fuels: Conversion of coal into liquid fuels (Bergius process and Fisher-Tropsch Process) and mechanism, Petroleum: its chemical composition and fractional distillation, cracking of heavy oil residues – thermal and catalytic cracking, knocking and chemical structure, octane number and cetane number and their significance, power alcohol, Analysis of flue gases by Orsat’s apparatus, Numerical on calorific value, combustion, proximate and ultimate analysis of coal, flue gas analysis.

UNIT III:
Environmental Pollution and Control:
Air Pollution:
Types of pollutants, source effects, sink and control of primary pollutants – CO, Nox, HC, Sox and particulates, effects of pollutants on man and environment – photochemical smog and acid rain.

Water Pollution: Classification of pollutants, their sources, waste water treatment – domestic and industrial.

Soil Pollution: Composition of soil, classification and effects of soil pollutants and their control.

Solid Waste Pollution: Classification, waste treatment & Disposal methods (Composting, sanitary landfilling, thermal processes, recycling and reuse).

Hazardous Wastes: Classification – radioactive, biomedical and chemical, treatment and disposal – physical, chemical and biological processes.

UNIT IV:
Solutions:
Ideal and non-ideal solutions, Raoult’s Law, Distillation of binary solutions, Henry’s Law, Nernst distribution law, Arrhenius theory and special behaviour of strong electrolytes.

Corrosion: Types of corrosion (dry, wet, atmospheric and soil corrosion), theories of corrosion, protective measures against corrosion

Paper: Manufacturing Processes:

Unit-I:
Casting Processes:
Principles of metal casting: Pattern materials, types and allowance; Study of moulding, sand moulding, tools, moulding materials, classification of moulds, core, elements of gating system, casting defects, description and operation of cupola: special casting processes e.g. die-casting, permanent mould casting, centrifugal casting, investment casting.

Unit-II:
Smithy and Forging:

Basic operation e.g. upsetting, fullering, flattening, drawing, swaging: tools and appliances: drop forging, press forging.

Bench Work and Fitting:
Fitting, sawing, chipping, thread cutting (die), tapping; Study of hand tools, Marking and marking tools.

Unit-III:
Metal joining:
Welding principles, classification of welding techniques; Oxyacetylene Gas welding, equipment and field of application, Arc-welding, metal arc, Carbon arc, submerged arc and atomic hydrogen welding, Electric resistance welding: spot, seam, butt, and percussion welding; Flux: composition, properties and function; Electrodes, Types of joints and edge preparation, Brazing and soldering.

Unit-IV:
Sheet Metal Work:
Common processes, tools and equipments; metals used for sheets, standard specification for sheets, spinning, bending, embossing and coining

Paper Introduction to Computer Systems:

UNIT I:
Introduction to Computer:
Overview of Computer organization and historical perspective computer applications in various fields of science and management.

Data representation: Number systems, character representation codes, Binary, hex, octal codes and their inter conversions.

Binary arithmetic, Floating-point arithmetic, signed and unsigned numbers.

UNIT II:
Introduction to OS and Office Automation

Concept of computing, Introduction to Operating Systems such as DOS, windows 2000/Xp, UNIX, Client Server Technology, etc. (only brief user level description).

Introduction to World Processing, Spread Sheet & Presentation software e.g. MS-Word, MS-Excel, MS-Power Point.

UNIT III:
Introduction to Auto CAD

Coordinate System, 2D drafting: lines, circles, arc, polygon, etc., Editing, 3D, Solid modeling, Rendering, Use of Auto CAD for engineering drawing practices.

UNIT IV:
Web Technologies:
Introduction to World Wide Web, Search engines, e-mail, news, gopher, Audio & Video Conferencing, Internet Protocols: FTP, telnet, TCP/IP, SMTP, HTTP, Languages used for WEB Technology: HTML, practical examples using DHTML and Static HTML

Paper: Communication Skills I

Unit I:
Remedial Grammar:
Errors of Accidence and syntax with reference to Parts of Speech; Agreement of Subject and Verb; Tense and Concord; Conditional Clauses; Use of connectives in Complex and Compound sentences; Question tags and short responses.

Unit II:
Vocabulary and Usage:
Word Formations (by adding suffixes and prefixes); Technical Word Formation; Synonyms, Antonyms, Homophones, and Homonyms; One Word Substitution; Misappropriations; Indianisms; Redundant Words; Phrasal Verb Idioms.

Unit III:
Technical Writing:

(a) Scientific Attitude and Impersonal Style; Plain Statements, Definitions; Description and Explanations (of objects, instruments, Processes, Scientific Principles, etc.)

Summarizing and abstracting; Expressing ideas within a restricted word limit; Paragraph Writing (Paragraph division, introduction and the conclusion, Variety in sentences and paragraphs)

Interpretation and use of charts, graphs and tables in technical writing.

Punctuation

(b) Reading at various speeds (slow, fast, very fast); reading different kinds of texts for different purpose (e.g. for relaxation, for information, for discussion at a later stage, etc.); reading between the lines.

Comprehension of Unseen Passages

Practicals/Viva Voce:

Paper: Applied Physics I (list of Experiments):

(1) To plot a graph between the distance of the knife-edge from the center of the gravity and the time period of bar pendulum. From the graph, find:

(a) The acceleration due to gravity
(b) The radius of gyration and the moment of inertia of the bar about an axis.

(2) To determine the moment of inertia of a flywheel about its own axis of rotation.

(3) To determine the value of acceleration due to gravity using koter’s pendulum.

(4) To determine the frequency of A.C. mains using sonometer and an electromagnet.

(5)  To determine the frequency of electrically maintained turning fork by Melde’s method.

(6) To determine the dispersive power of prism using spectrometer and mercury source.

(7) To determine the wavelength of sodium light by Newton’s Ring.

(8) To determine the wavelength of sodium light using diffraction grating.

(9) To determine the refractive index of a prism using spectrometer.

(10) To determine the specific rotation of cane sugar solution with the help of polarimeter.

(11) To find the wavelength of He-Ne Laser using transmission diffraction grating.

(12) To determine the numeral aperture (NA) of a Optical Fibre.

(13) Compute simulation (simple application of Monte Carlo) e.g. Brownian motion, charging & discharging of capacitor.

Note:     Any 8-10 experiments out of the list may be chosen. Proper error – analysis must be carried out with all the experiments.

Paper: Applied Chemistry Lab I (list of Experiments):

(1) To determine the percentage composition of a mixture of Sodium hydroxide and Sodium Chloride.

(2) To determine the amount of Sodium Carbonate in the given mixture of Sodium Carbonate and Sodium Bicarbonate.

(3) Determine the amount of Oxalic Acid and Sulphuric Acid/Hydrochloric Acid in one litre of solution given standard Sodium Hydroxide and Potassium Permanganate.

(4) To determine the Carbonate, Bicarbonate and Chloride contents in irrigation water.

(5) To determine the no. of water molecules of crystallization in Mohr’s salt provided standard dichromate solution using internal indicator.

(6) Determine the amount of Cu in the copper ore solution provided hypo solution.

(7) Iodometric Titration of K2Cr2O7 v/s Na2S2O3 to determine the percentage purity of K2Cr2O7 sample.

(8) Argentometric titration one each of Vohlard’s method and of Mohr’s method.

(9)Complexometric Titrations:
-Detrmination of dissolved Oxygen in given sample if water.

Paper: Introduction to AutoCAD, Office Automation & Web Design (list of Experiments):

(1) Use Microsoft-Word to perform the following:
(a) Send out invitation letter to several people using mail merge facility.
(b) Create tabular data in word and insert graph to represent data.
(c) Create a Macro and use it in an application.

(2)Use Microsoft-Excel to perform the following:
(a) Create a Macro and use it in an application
(b) Enter the name and marks of 10 students and perform various mathematical functions on it.
(c) Enter first quarter performance of five companies and create a pie chart showing there shareholders in the market.

(3)Use Microsoft Power-Point to perform the following
(a) Create a slide show on any subject of your choice using minimum five slides.
(b) Create slideshow in operating sound.
(c)  Create an animation using group, ungroup, order, textbox image insert etc.

(4) Use HTML to design a Home page for IGIT using all the features of HTML like buttons, frames, marquee check boxes etc..

(5) Use AutoCAD to do the following:

(a) Use of Drawing & Editing Properties: Modify Object Properties and a know how of layers, colors and prototype drawing.
(b) Draw line (Poly line, multi line, linear line), polygon, ellipse, circle, arc, rectangle and use cross hatching, regions, boundary, spline, donut, fillet and extent commands.
(c) Dimensioning commands, styles, control scale factors, drawing set-up, grip editing objects snaps, utility commands.
(d) Projection of points, lines and solids,
(e) Section of Solids
(f) Development and Intersection of Surface
(g) Isomeric Projections

Paper: Workshop Practice:

UNIT I:
Materials:
Spectrography method for finding composition of materials.
Wood Working Shop: Making of various joints, Pattern making.

UNIT II:
Foundary Shop:
Bench moulding with single piece pattern and two piece pattern.
-Floor moulding – Making of bend pipe mould etc.
-Machine moulding – Making of mould using Match-plate pattern.
-Core making- Making and baking of dry sand cores for placing in horizontal, vertical and hanging positions in the mould cavity.
Fitting Shop: Learning use of fitting hand tools, marking tools, marking gauge.
Exercises: Jobs made out of MS Flats, making saw – cut filling V-cut taper at the corners, circular cut, fitting square in square, triangle in square.

UNIT III:
Welding Shop:
Electric arc welding, Edge preparations, Exercises making of various joints. Bead formation in horizontal, vertical and overhead positions.
Gas Welding: Oxy-Acetylene welding and cutting of ferrous metals.
Soldering: Dip soldering.
Brazing: With Oxy-Acetylene gas.

UNIT 4:
Sheet Metal Shop: Learning use of sheet-metal tools, Exercises: Making jobs out of GI sheet metal. Cylindrical, Conical and Prismatic shapes.
Project Shop: Extrusion of soft metals, Plastic coating of copper wires, Plastic moulding.

Paper: Engineering Graphics Lab:

UNIT I

General: Importance, Significance and scope of engineering drawing, Lettering, Dimensioning, Scales, Sense of proportioning, Different types of projections, Orthographic Projection, B.I.S. Specifications,

 

Projections of Point and Lines: Introduction of planes of projection, Reference and auxiliary planes, projections of points and Lines in different quadrants, traces, inclinations, and true lengths of the lines, projections on Auxiliary planes, shortest distance, intersecting and non-intersecting lines.

Unit II

Planes other than the Reference Planes: Introduction of other planes (perpendicular and oblique), their traces, inclinations etc., Projections of points and lines lying in the planes, conversion of oblique plane into auxiliary Plane and solution of related problems.

 

Projections of Plane Figures: Different cases of plane figures (of different shapes) making different angles with one or both reference planes and lines lying in the plane figures making different given angles (with one of both reference planes). Obtaining true shape of the plane figure by projection.

 

Unit III

Projection of Solids: Simple cases when solid is placed in different positions, Axis faces and lines lying in the faces of the solid making given angles.

CADD

 

Unit-IV

Isometric Projection

Nomography : Basic Concepts and use.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Related Articles

Add Comment